Tapahtumat

Rauhanliitto järjestää seminaareja, konsertteja, mielenosoituksia ja mahdollisuuksien mukaan  matkoja kansainvälisiin rauhantapahtumiin.

Jos haluat osallistua ja tehdä talkoo töitä niin tasa viikkojen torstaisin kokoontuu aseman talkoo-torstai -porukka .. n. kello 13-19 välisenä aikana on kahvit keitetty .. Seuraavat talkoot vasta syyskuussa.  

Vuosittaiset toimintapäivät ja tapahtumat 

  • 6.8. Hiroshima-ilta Helsinki, Oopperatalon Amfi-teatteri Töölönlahdella kello 21.
    Musiikkia, puheohjelmaa ja lopuksi lasketaan kynttilälyhdyt Töölönlahteen Hiroshiman ja Nagasakin uhrien muistoksi. Tilaisuus noudattaa japanilaista perinnettä.
  • 4.6. Päivä hyökkäyksen uhreiksi joutuneiden lasten muistoksi
    Ulkoilmatapahtuma.
  • 21.9. YK:n kansainvälinen rauhanpäivä
    Kansainvälinen rauhanpäivä on omistettu rauhan vahvistamiselle niin kansojen sisällä kuin niiden välilläkin. Tavoitteena on maailmanlaajuinen tulitaukopäivä.
  • 2.10 Gandhi-päivä
  • 24.-31.10. YK:n aseidenriisuntaviikko
    Ajankohtaisia seminaareja, rauhankulkueita ja muuta tapahtumaa.
  • 24.10 Tehdään Helsingissä kynntilöistä rauhanmerkki eduskuntatalon portailla - tule mukaan sytyttymään rauhanliekki!